sobota, 28 maja 2016

Zaskakująca powieść o losach Avy

Witajcie!
Dwa dni temu przeczytałam niesamowitą książkę, która zrobiła na mnie tak duże wrażenie, że musiałam się nią z Wami podzielić.
"Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender" autorstwa Leslye Walton, to książka, o której słyszałam bardzo wiele. Większość osób się nią zachwycało, więc postanowiłam przekonać się na własne oczy, o co tyle szumu. Teraz już wiem... I mogę Wam z pełną szczerością powiedzieć, że jeszcze nigdy nie czytałam czegoś podobnego, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, oczywiście.
Ta powieść to historia 3. pokoleń  rodziny. Avy, jej matki i babki. Każda z nich doświadczyła czegoś niezwykłego (niekoniecznie dobrego) w swoim życiu i każda czegoś się nauczyła. To może brzmi jak opis jakiejś sagi rodzinnej (nie mam tu na myśli niczego złego), ale nią nie jest. A przynajmniej nie taką zwykłą, ponieważ wszystkie wydarzenia w tej książce posiadają jeden dodatkowy element. A mianowicie, fantasy. Bardzo cienka granica, dzieli tam świat rzeczywisty od nadnaturalnego.
Fabuła jest w tej powieści niezwykle skomplikowana. W końcu, jest to pojedyncza powieść, więc nie spodziewałam się czegoś takiego. To bardzo niepozorna książka, która zawiera tak wiele treści. Możemy w niej znaleźć wiele elementów alegorycznych - posiadających znaczenie, zarówno dosłowne, jak i ukryte. Trzeba się tylko dokładniej przyjrzeć.

Autorka ciągle zaskakuje nas czymś nowym, nie ma tu mowy o monotonni czy nudzie. Nie jesteśmy też w stanie przewidzieć, co wydarzy się na następnych stronach.
Napięcie jest tu budowane stopniowo. Narasta coraz bardziej, aż do wielkiego punktu kulminacyjnego, aby następnie trzymać nas w niepewności do samego końca.
Główna bohaterka - Ava, to "zwykła" dziewczyna. Ale ona wcale nie jest taka, jak inne nastolatki, przynajmniej jeśli chodzi o wygląd. Gdy przeczytacie tę książkę, zrozumiecie, co mam na myśli.
Całą historię poznajemy z perspektywy Avy - narracja pierwszoosobowa, czyli coś, czego mi ostatnio bardzo brakowało. Niezwykle trudno pisze się w ten sposób, więc podziwiam wszystkich autorów, którym się to udało.
Leslye Walton używa bardzo poetyckiego języka, który w połączeniu z nutką magii, nadaje powieści specyficzny klimat, który jest tak unikatowy, jak ta książka.
"Znowu on. Los. To słowo często towarzyszyło mi, kiedy byłam dzieckiem. Szeptał do mnie z ciemnych kątów pokoju w czasie samotnych nocy. Był pieśnią ptaków na wiosnę i wołaniem wiatru w nagich gałęziach zimowego popołudnia. Los. Zarówno moja udręka, jak i pociecha. Mój towarzysz i moja klatka."
Musicie przyznać, że czytanie czegoś takiego, to niesamowite doświadczenie. Wyzwala w człowieku bardzo wiele emocji. Od miłości i radości, poprzez zdenerwowanie i smutek, na strachu i gniewie skończywszy. Ta książka, to właśnie taki wir emocjonalny.
Jedyna rzecz, która nie do końca mi się podobała, to zakończenie. Może "podobała" to złe słowo, ale nie jestem pewna, jak to określić. Chodzi mi o to, że tak naprawdę, to nie jestem pewna, jak zakończyła się ta książka. Czytałam ostatnią stronę kilka razy i wciąż nie potrafię tego pojąć. Próbowałam to interpretować na różne sposoby, ale czuję, że robię coś nie tak. Jeśli jesteście już po lekturze tego tytułu, byłabym wdzięczna, jeślibyście napisali mi, co sądzicie o tym zakończeniu, w komentarzach. Pamiętajcie, żeby zaznaczyć, jeśli piszecie o spoilerach, dla osób, które jeszcze nie przeczytały tej książki.
Ostatnia rzecz to okładka. Jest po prostu prześliczna. Nie mogę przestać się jej przyglądać i podziwiać.
Podsumowując, "Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender", to bardzo oryginalny pomysł i ciekawe wykonanie. To historia o odkrywaniu samego siebie, o tym, że dla miłości nie istnieją żadne reguły oraz że bycie innym, niekoniecznie oznacza bycie gorszym. To piękna powieść należąca do tych nielicznych, o których nie można przestać myśleć jeszcze na wiele dni po zakończeniu lektury. Jeśli więc szukasz lekkiej i przyjemnej książki na wieczór, to nie jest najlepszy wybór. Jednakże jeśli masz ochotę na coś "ambitniejszego", niosącego uniwersalne przesłanie, to książka dla ciebie. Przeczytaj i przekonaj się sam!
Moja ocena 10/10.
Gorąco polecam!
"Miłość potrafi zrobić z nas głupców."
tytuł: "Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender"
tytuł oryginału: "The Strange and Beautiful Sorrows of Ava Lavender:
autor: Leslye Walton
data wydania: 2 marca 2016
wydawnictwo: Sine Qua Non
tłumaczenie: Regina Kołek
ilość stron: 299

2 komentarze:

 1. A ja ostatnio czytałam negatywną recenzję na jej temat. Jednak pomimo jej mam dalej wielką chęć na tę książkę! <3

  Pozdrawiam cieplutko i zapraszam do siebie w wolnej chwili ;)
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobrze, że się nie zniechęcasz. Myślę, że każdy posiadający pewną dozę wrażliwości powinien ją przeczytać.
   Dzięki za zaproszenie i pozdrawiam 😊

   Usuń